Традиційно, щороку 14 серпня православні українці святкують перше з трьох літніх свят на честь Спасителя – Медовий або Перший Спас – Маковія.

За традицією на службу в храм необхідно взяти баночку меду нового врожаю, мак і воду. Освячений мед заведено залишати у церкві як милостиню.
Також на Медовий спас освячують букети-обереги, які називають маковійчиками.
Вони складається з польових трав і квітів – калини, соняшника, материнки, волошки, чорнобривців, м’яти, буркуна, колосків вівса, полину і обов’язково макових голівок.
Кожен елемент святкового маковійчика мав символічне значення… Полин слугував талісманом від всілякої напасті та сповнював здоров’ям, волошка – дарувала мир усій родині, сонях – втілював небесне світило, а головки маку у букеті – нагадували про Великих мучеників Маккавейських.
Свято Маковея — це поєднання двох світів, тобто, народних українських традицій та християнських легенд. Не дивно, що українці відзначають три Спаса саме в серпні — це місяць нового врожаю та щедрості природи. У серпні збирають свіжий мед, саме до Першого Спаса, достигає багато овочів та фруктів, збирають врожай горіхів. І, звісно, збирають мак, звідки й народна назва, Маковея.
Хоча, за християнським трактуванням саме в цей день вшановують пам’ять семи мучеників Маккавеїв. Також, християни відзначають Походження чесних древ Животворчого Хреста.
За легендою, коли весь Константинополь страждав від епідемії, яка передавалася через воду — частка дерев’яного хреста врятувала людей від нещастя. Саме шматочок того хреста, на якому був розіп’ятий Ісус, став предметом освячення всіх водойм у Константинополі. Від цієї християнської легенди й виникла традиція святити воду на Спаса, як оберіг.
В Україні до цього свята пекли пироги і коржі з маком.
Освячену макову головку також клали під подушку дітям, які погано засинали або неспокійно спали.
Освячені на Маковія квіти й трави зберігали за іконами як цілюще зілля, яке давали хворій худобі. Освячений у церкві мак використовували для охорони житла, худоби, двору від нечистої сили.
В цей по-справжньому величний день, бажаю кожній українській Родині духовного піднесення та просвітління, Божої ласки та захисту, миру та сімейного благополуччя!

З повагою, Голова Чабанівської селищної ради
Почесний Голова ГО «Розвиток Київщини» ОЛЕКСАНДР КИРИЗЛІЄВ

1000 залишилося символів


Яндекс.Метрика