31-річниця трагедії світового масштабу...Біль українського народу... 26 квітня в Україні День чорнобильської трагедії... Вибух на 4 реакторі Чорнобильської АЕС стався 26 квітня 1986 року вночі, близько 1:23:50. 31 людина загинула під час подолання наслідків катастрофи протягом перших десяти днів. Ще 200 було госпіталізовано. Неофіційна статистика ж говорить про понад 15 тисяч загиблих від наслідків техногенної катастрофи.

Хімічний, а не ядерний вибух Масштаб трагедії перевищив вибух у Хіросімі в 30-40 разів: сумарний рівень радіації від викидів ізотопів сягнув 50 мільйонів кюрі.

Насправді, вибухів було два, а не один, як прийнято вважати. І вибухи були хімічними – як наслідок перегріву реактора і накопичення великої кількості газів, що з’явились під час неконтрольованої реакції. Потужність вибухів була настільки великою, що було зруйновано стальну і свинцеву обшивку реактора, і в повітря піднялось більше 60 тон радіоактивних матеріалів.

 Чорнобильська атомна електростанція, 26 квітня 1986 року, — планове виключення реактора, що тривало 20 секунд, здавалося звичайною перевіркою електрообладнання. Проте через декілька секунд в результаті різкого стрибка напруги стався хімічний вибух, в результаті якого в атмосферу викинуто неймовірно велику кількість небезпечних радіаційних елементів. Вибух був настільки потужним, що забруднення розповсюдилося на значні ділянки території Радянського Союзу, які наразі входять до складу Білорусі, України та Росії. За офіційними повідомленнями, відразу після катастрофи загинула 31 людина, а 600 000 ліквідаторів, які брали участь у гасінні пожеж і розчищенні, отримали високі дози радіації.

Згідно з офіційними даними, радіоактивному опромінюванню піддалися майже 8 400 000 мешканців Білорусі, України та Росії, що перевищує чисельність населення Австрії.

Забруднено близько 155 000 кв.км території, що складає майже половину загальної площі території Італії. Сільськогосподарські угіддя площею майже 52 000 кв.км, а це більш ніж площа території Данії, забруднені цезієм-137 і стронцієм-90 з періодом напіврозпаду в 30 і 28 років, відповідно. Майже 404 000 людей були переселені, проте мільйони як і раніше живуть в умовах, коли залишкова дія, що зберігається, створює цілу низку небезпечних наслідків. 15 грудня 2000 року діяльність ЧАЄС як виробника електроенергії було припинена.

У вересні 2003 року 26 квітня оголошено Міжнародним днем пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф.

1000 залишилося символів


Яндекс.Метрика